Czynniki niebezpieczne takie jak ogień, zadymienie czy prąd elektryczny wiążą się z zagrożeniami, z których doskonale zdaje sobie sprawę zdecydowana większość z nas, co pozwala bez większego wahania ich unikać. Sytuacja bywa jednak inna w przypadku szeroko rozumianych substancji chemicznych. To, jakiego rodzaju niebezpieczeństwo mogą stanowić, zależy bowiem od typu konkretnego preparatu. Niektóre są zagrożeniem dopiero przy dostaniu się do organizmu, inne już przy bezpośrednim kontakcie ze skórą, a do jeszcze innych nie wolno nawet się zbliżać z uwagi na toksyczne opary. Ratownictwo chemiczne jest więc jednym z najniebezpieczniejszych i najbardziej wymagających obszarów pracy straży pożarnej.
Ratownictwo chemiczne i ekologiczne obejmuje wszelkie działania wykonywane w celu identyfikacji oraz neutralizacji niekontrolowanych wycieków szeroko pojętych chemikaliów, a także ograniczania ich skutków. Akcje w tym zakresie najczęściej są zatem prowadzone na terenie zakładów przemysłowych, w ich najbliższym otoczeniu i w miejscach, gdzie doszło do awarii w czasie transportu substancji chemicznych. Nadrzędnym celem ratownictwa chemicznego zawsze pozostaje zaś ochrona zdrowia i życia ludzi, ale również ratowanie mienia, zwierząt, a także ograniczenie negatywnego wpływu chemikaliów na środowisko naturalne. Działania w tym zakresie mogą więc obejmować m.in.:
Działaniami z zakresu ratownictwa chemicznego i ekologicznego zajmuje się straż pożarna, a w szczególnie niebezpiecznych przypadkach specjalnie wyznaczone do tego jednostki: Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego. W ich pracy niezbędny pozostaje sprzęt odpowiednio dobrany do specyfiki zagrożenia, chroniący przed wszelkimi niebezpieczeństwami ze strony chemikaliów. Wyposażenie tego typu to choćby:
To, jak poważne zagrożenie różnego rodzaju mogą stwarzać substancje chemiczne, sprawia, że odpowiednio przystosowany sprzęt pozostaje absolutną podstawą ratownictwa chemicznego. W ten sposób możliwa jest ochrona zdrowia i życia osób poszkodowanych oraz samych strażaków, a także ograniczenie wpływu chemikaliów na środowisko. W sklepie strażackim HERO nie zabrakło przyborów przeznaczonych do ratownictwa chemicznego – zapraszamy do sprawdzenia oferty!